Haberler
12 Şubat 2020
Hurma Marmelatının Faydaları

Hurma marmelatı her kahvaltı masasında olması gereken doğal ve yüksek besin değerine sahip bir tatlıdır. Doğanın bize sunduğu mucizevi lezzet hurmadan yapılan Hurmatat’ın hurma marmelatı lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Özellikle iştahsız çocuklar için lezzetli bir alternatif olan Hurmatat’ın hurma marmelatı ekmek üzerine sürülebilmesi de onun daha kolayca yenilmesini sağlar. Hurma marmelatı sürülmüş bir dilim ekmek çocuklar için besleyici bir kahvaltı olur. İşte Hurmatat’ın Hurma marmelatının mucizevi faydaları:

  1. Hafızayı güçlendirir.

Hurmanın içerisinde yer alan çeşitli vitamin ve mineraller hafızanızı güçlendirerek beyninizin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

  1. Karaciğer kanserine savaş açar.

Hurma güçlü bir magnezyum kaynağıdır. Daha iyi hücrelerin oluşması ve karaciğerin sağlığı içinde magnezyum oldukça önemlidir. Ayriyeten vücutta magnezyum minerali ile birlikte çalışır ve kasların çalışmasında önemli rol oynar. Bu sayede kalp krizine karşı koruyucudur. Arap ülkelerinde kanser insidansının/vakasının düşük olması, hurmanın fazla olması ve yenilmesi ile alakalıdır.

  1. Vitamin yönünden oldukça zengindir.

B6 ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan hurma içerdiği selenyum minerali antioksidandır. Gebelikte annenin bebeği ve kendisi için vitamin ve mineral ihtiyacı artmakta ve gebelerin yüzde 90’ı supleman takviyesi kullanmaktadır. Oysa hurma ayrı ayrı kullanılan yapay suplemanların hepsinin içerdiği vitamin ve mineralleri doğal yoldan karşılayabilmektedir. Şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı mineral içermektedir.  Ayrıca zengin bir C, B1, B2 ve A vitamini kaynağıdır.

 

NOT: Ürünü satın almak için tıklayınız.

PAYLAŞ Facebookda paylaş twitterda paylaş Pinterest paylaş
BENZER
HABERLER
10 Şubat 2020
Hurmalı Kek Tarifi
Devamını Oku
10 Şubat 2020
Hurmalı Bardak Tatlısı Tarifi
Devamını Oku
10 Şubat 2020
Hurmalı Mafin Tarifi
Devamını Oku