Haberler
10 Ocak 2020
Hurma pekmezinin faydaları nelerdir?

İyi bir enerji kaynağı olan hurma pekmezi özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi gereken bir besindir. Besin değeri oldukça yüksek olan hurmadan elde edilen pekmezin sağlığa yararları saymakla bitmez. Hurma faydaları gibi hurma pekmezi de çeşitli hastalıklara yarar sağlar. Kabızlığa iyi gelmesi, kanser türlerine karşı koruma sağlaması ve kansızlığa yarar sağlaması hurma pekmezinin faydaları arasındadır.

  • Kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki demir eksikliğini gidererek kan yapar. Bu sayede vücuttaki halsizliği ve yorgunluğu da giderir.
  • Düzenli hurma tüketimi göz sağlığını sinirlerini korur. A vitamini gözlerin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisidir. Hurma da çok zengin bir A vitamini kaynağıdır.
  • Hurma pekmezi özellikle kış aylarında ya da halsiz düştüğünüzde tercih edebileceğiniz bir pekmez çeşididir.
  • Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa iyi gelmesi de hurma pekmezinin faydaları arasındadır. Böylece kolon kanseri ve basura karşı koruma sağlar.
  • İçeriğindeki B-karoten, glütein, zeaksantin gibi antioksidan maddeler sayesinde hücreleri zararlı etkilerden korur. Bunun sonucunda da kolon, prostat, meme, pankreas ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Nasıl Kullanılmalı?

  • Sağlıklı yetişkin kişilerin pekmezi her sabah 1 veya 2 çorba kaşığı içmesi yeterlidir. Çocuklarda ise her gün düzenli olarak 1 yemek kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.
  • Pekmez besleyici, kan yapıcı ve enerji veren bir besin olduğu için çocuklarda kullanımı çok önemlidir. Çocuk eğer içmek istemiyorsa yoğurda veya süte karıştırarak içirmeyi denemek ya da tatlılarda şeker yerine kullanmak da bir çözüm olabilir.
  • Pekmez tek başına tüketilebileceği gibi kahvaltılarda sevilerek yenen tahinle de karıştırılarak tüketebilirsiniz.
PAYLAŞ Facebookda paylaş twitterda paylaş Pinterest paylaş
BENZER
HABERLER
10 Şubat 2020
Hurmalı Kek Tarifi
Devamını Oku
10 Şubat 2020
Hurmalı Bardak Tatlısı Tarifi
Devamını Oku
10 Şubat 2020
Hurmalı Mafin Tarifi
Devamını Oku